Peč na biomaso je ogrevanje gospodarskih objektov poenostavila

Prijatelj, ki živi na visokogorski kmetiji je lastnik velike kmetije. Večino prihodkov ustvari z lesom katerega ima tudi največ , več kot dvesto hektarjev. Že pred letom dva tisoč se je odločil za nakup žage saj je ugotovil, da lahko z prodajo polizdelkov ustvari večji dobiček kot s prodajo hlodov. Na kmetiji ima veliko objektov strojno lopo, hlev za prašiče , hlev za mlado živino in hlev za odrasle krave. Poleg teh objektov je tu še velika hiša in objekt apartmajev, ki jih oddaja v najem turistom skozi celo leto. Vsi ti objekti potrebujejo ogrevanje.

Peč na biomaso je ogrevanje gospodarskih objektov poenostavila

Predvsem je potrebno ogrevanje pozimi. Ker živi na visokogorski kmetiji na nadmorski višini preko tisoč metrov so zime zelo dolge in mrzle. Velikokrat zapade več kot meter snega, ki ostane vse do pozne pomladi. Zato zahteva ogrevanje teh objektov temeljit premislek. Potrebno je ogrevanje gospodarskih objektov, ki imajo velike površine. Takšno ogrevanje gospodarskih objektov je seveda tudi zelo velik strošek, če se odločimo za napačen energent. Nekateri energenti pa sploh niso na voljo zaradi pomanjkanja infrastrukture. Zaradi navedenih dejstev se je prijatelj odločil, da bi za ogrevanje gospodarskih objektov kot energent uporabil les oziroma ostanke lesa, ki mu ostajajo kot odpadek pri proizvodnji lesnih polizdelkov.

Ko je postavil temelje za ogrevanje je potreboval samo še sistem ki mu bo lahko dal največji izkoristek. Obiskal je več sejmov in proizvajalcev in se na koncu odločil za peč na biomaso. Navdušil ga je izkoristek peči na biomaso, ki je preko pet in devetdeset odstotkov. Ko si je proizvajalec ogledal lokacijo je steklo načrtovanje in postavitev potrebnih strojnih inštalacij in same peči. Ko so bili načrti pripravljeni pa so se lotili in jih spravili v realnost.

Po dobrih dveh mesecih dela je bil sistem za ogrevanje gospodarskih objektov pripravljen za zagon. Prijatelj je z planskim pristopom izbral optimalno rešitev ogrevanja.